Początki Ozimka związane są z założeniem na jego miejscu przez Fryderyka Wielkiego,  króla Prus, w roku 1754 Królewskiej Huty Małapanew. Budowniczym huty i  pierwszym jej zarządcą był nadleśniczy królewski Johann Georg Rehdanz. Pierwsi mieszkańcy to robotnicy huty zakwaterowani w budynkach mieszkalnych zlokalizowanych na jej terenie.
Początek przyhutniczej miejscowości dało jednak osiedle Huttendorf założone w roku 1762. Rozwój osady oraz wzrost jej znaczenia wynikał przede wszystkim z pozycji huty jako jednego z ważnych ośrodków przemysłu metalowego w Europie XVIII i XIX wieku. Do Ozimka przybywali specjaliści sztuki hutniczej nie tylko z Prus, ale i z całego kontynentu. W roku 1803 na wyspie utworzonej przez naturalne odnogi rzeki załoźono istniejący w części do dziś park hutniczy. Po zakończeniu I wojny światowej nastąpił dalszy szybki rozwój miejscowości. W roku 1954 podniesiono miejscowość do rangi osiedla, a w roku 1962 nadano prawa miejskie. Powstały nowe osiedla mieszkaniowe, szkoły, szpital, wybudowano Dom Kultury. Nastąpiła szybka rozbudowa huty, która stała się jednym z najważniejszych zakładów metalurgicznych w kraju.

Gmina Ozimek obfituje w tereny sprzyjające wypoczynkowi i rekreacji, większą jej część zajmują lasy. Można tu znaleźć wiele wspaniałych miejsc do wypoczynku i rekreacji. Trasy turystyczne i dydaktyczno-przyrodnicze, ścieżki rowerowe, możliwość uprawiania jeździectwa konnego, organizacji spływów kajakowych Mała Panwią, atrakcyjne punkty postojowe, wspaniałe miejsca do wędkowania i grzybobrania, to tylko niektóre z możliwości spędzania wolnego czasu na terenach położonych wśród lasów i w bezpośredniej bliskości Jezior Turawskich.